30.09.2018 tarihinde Excel bölümüne Dış Verilerle çalışmak sayfası eklenmiştir

04.08.2018 tarihinde VBA bölümüne ObjelerDünyası sayfası eklenmiştir

25.07.2018 tarihinde VBA bölümüne Outlook programlama sayfası eklenmiştir

13.07.2018 tarihinde VBA bölümüne Formlar-Kontroller sayfası eklenmiştir

25.05.2018 Hosting şirketi dğeiştirmekten kaynaklı bir hata nedeniyle Excelent add-ini indirirken hata alınmaktaydı. Bu hata düzeltilmiştir. İki ayrı download alternatifi sunulmuştur. Kurumunuzun BT politikalarının veya şahsi PC’nizdeki güvenlik ayarlarının izin vermesi durumunda yöntemlerden biriyle kurulum yapabilmelisiniz. Bi sorun olursa bana iletebilirseniz sevinirim.

VBAMakro İleri seviye konular 2

Class ve Class Modüller

Bu sayfada kendim birşey yazmak yerine sizi çeşitli sitelere yönlendirmek istedim.(Başka bir sayfamdan buraya link vermiş olabilir ve konuyu anlatacağımı söylemiş olabilirim, o yüzden affınıza sığınıyorum)

 Açıkçası 20 küsur yıllık VBA geçmişimde hiç class yaratma gereği duymadım(aşağıdaki istisna ariç). Class yaratmayı gerektirecek bir durumdaysanız size tavsiyem bu işi VBA'de değil, daha gelişmiş bir programlama dilinde yapmanız. Bu python, java veya C# olabilir. Ayrıca çözümünüz aslında bir veritabanı erişimi veya dizimsilerden birinin kullanımı veya başka bir şekilde çözülebilecek birşey de obailir.

Benim açıkçası class yarattığm tek durum, custom event yaratmak için olmuştur. Onlara da buradan erişebilirsiniz.

Classlarla ilgili web kaynağı önerilerim aşağıdaki gibidir:

  • Burada çok detaylı bir anlatım sunuluyor.
  • Bir diğer detay anlatım olan sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.
  • Cpearson reisi unutmayalım.
  • Bu Türkçe sitede ise bir soruna güzel bir çözüm sunulmuş(ama bir MIS kişisi olarak bu tür durumlara ihtiyacınız ne kadar olacaktır bilemedim, yine de arzu eden bakablir)

YORUMLAR